Teknolojik Obeziteyle Mücadele Programı (TOM)


Son zamanlarda üzerinde en çok durulan konulardan birisi teknolojinin şüphesiz yaşamdaki vazgeçilmezliği. Kim ne derse desin, ne düşünürse düşünsün ve ne kadar kötülerse kötülesin aslında teknolojiyi sevmeyen kimse yok. Bunun tartışma konusu olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Asıl sorun kimsenin kendi davranışlarını düşünmeden çocukları üzerinden teknolojiyi kötülemeye çalışması. Bu yüzden teknoloji onlar için kötü. Çünkü çocuklarıyla aynı dili konuşmuyorlar/konuşamıyorlar. Çocuklarını kendileri sevkediyorlar aslında o yola. Bu konu başlıbaşına bir konu o yüzden girmiyorum şimdi.

Sosyal medyanın ve internetin inanılmaz cazibesi bu duruma ulaşılmasınında en büyük etken. Bu ikisi teknoloji olarak genelleniyor maalesef. Bu konu hakkındaki düşüncelerimi ve Okul ve Gelecek temalı Rehberlik ve Psikanaliz Sempozyumunda katıldığım bir panelde dile getirmiştim. Buradan izleyebilirsiniz. Teknolojinin ne olduğunu tekrar bir sorgulama fırsatı bulabilirsiniz böylece.

Ama şu gerçek ile yüzleşmek de gerekiyor. Yaş grubuna bakılmaksızın elimizdeki mobil cihazdan vazgeçememe ve onu kaybetme korkusu durumu: Nomo Fobi (No mobile phone). Ve zamanla farklı bir durumu da tetiklemiş oldu: Teknolojik Obezite. İlk olarak 15 Aralık 2018 Eğitimde İnovasyon Zirvesi 18’de bu tanımı eğitimcilerle paylaştık. Psikoloji alanının önemli bir konusu olduğunu düşünüyorum. Grip gibi bir şey. Herkes için ortak bir hastalık. Ama bu kadar insanlık için faydalı olabilen bir şey bir hastalık olarak da nitelendirilebiliyor. Bu da bizi üzüyor. İşte bu sebeple erken yaş seviyesinde disiplinlerarası bir yaklaşımla bu konuyu ele almak ve projelendirmek istedik. “Teknolojik Obezite ile Mücadele” programımız toplum için yeni bir yol haritası olacak. Eğitimin ne kadar önemli olduğu ve başlangıç için en iyi yerin okul ve aile olduğu konusuna hiç girmeden (gerek yok değil mi?) kısa bir özet vermek istedim. Detaylar için biraz daha beklemeniz gerekecek. 🙂

Okullarda teknoloji kullanımı öğrencilerin eğitim hayatlarında önemli rol oynayan faktörlerden birisi. Eğitim, insanın doğal güçlerini ve yeteneklerini ortaya çıkarma ve onları daha güçlü, olgun ve yaratıcı varlıklar olarak geliştirme eylemi diyebiliriz. Öte yandan teknoloji insana bilgi ve yeterliliklerden daha verimli şekilde faydalanmalarını ve daha bilinçli bir şekilde uygulama imkanı  sağlıyor. Buna bağlı olarak, teknolojinin hızlı gelişimi ve ortaya çıkan yenilikler eğitim sistemlerine yansıtılıyor ve öğrenme süreçlerini etkiliyor.

Eğitimcilerin yeni fikir ve yaklaşım arayışlarında karşılaştıkları yetersizlikleri şu şekilde özetleyebiliriz:
– Teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek,
– Öğrencilerin duyularını, zihinlerini ve psikomotor davranışlarını geliştirmek.
Bu doğrultuda eğitim kurumlarındaki en önemli soru, teknoloji kullanımının nasıl yönetileceği. Proje temelli öğretimin bir parçası olmak, farklı bir şekilde ele alınmalı. Eğitim teknolojilerinin ve insan psikolojisinin doğru zamanda nasıl kullanılacağı çok çok önemli. Bu nedenle, bu çalışmada farklı bilimler (Eğitim Teknolojisi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Beden Eğitimi) dikkate alınarak yeni bir yaklaşım ele alınmıştır. Bu projede anketler, panel, oyunlar, seminerler, çalıştaylar, bağımlılık ölçeği, ön test ve son testler yapılacaktır. Son olarak yarattığımız “Dijital Diyet” ve “Teknoloji Detoksu” programları yürütülecektir. Dünya, 21. yüzyılda teknoloji alanında büyük bir ilerleme döneminde. Teknoloji kullanımı insanlar için kaçınılmaz durumda. Her gün kullandığımız teknolojik cihazlar, eski olmadıkları halde  gelişmiş olanlarla değiştiriliyor. İnsanlar ilerlemelere ayak uydurmakta zorlanıyorlar. Bilim adamları, 21. yüzyılın bilgi çağı olduğu konusunda hemfikirler. Dünyada, teknolojideki bu hızlı ilerlemeler, eğitim sistemine de yansımakta ve öğrenme ve öğretme eylemlerini etkilemekte. Bununla birlikte, eğitimde kullanıldığında teknolojinin sosyal yönleri dikkatlice düşünülmeli. Uygun şekilde ele alınmadığında teknolojinin olumsuz yönleri ortaya çıkabiliyor. Sosyal ve fiziksel ihtiyaçları göz ardı etmeden teknolojiden yararlanmak gerekmekte. Teknoloji çok yararlı olmakla birlikte öğrenciler tarafından bağımlısı olunmadan yönetilmeli. İşte bu yüzden “TOM” eğitim teknolojisi, psikoloji ve spor bilimlerini içeren eğitsel inovatif bir proje.

Takipte kalın….Teknolojik Obeziteyle Mücadele Programı (TOM)” üzerine bir yorum

  1. “Dijital diyet” yaratıcı zihinlerin potansiyellerini ortaya koyabilmeleri için o kadar gerekli bir hal aldı ki.. Gençlerin öz benlerinin kapılarını aralamalarina zaman kalmıyor. O kapıyı bir aralayabilseler içlerinde yatan cevheri keşfetseler.. ama zaman kalmıyor “kim ne paylaşmış kim ne yapmış” sorgusundan..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s