Apple Teacher Dünyasını Keşfedin


Apple Teacher programı artık Türkiye’de. Kısa zamanda platforma binlerce eğitimci giriş yaptı. Yakın zamanda Türkiye Apple Teacher tarafında dünyada üst sıralarda yer alacak gibi görünüyor. Bunun sebebi de eğitimde Apple uygulamalarının ve ürünlerinin Türk eğitimciler tarafından benimsenmesi ve inovatif bulunması. Ne de olsa biz herkesin yaratıcı olabileceğine inananlardanız. Everyone Can Create. Ya da Her Can Yaratabilir 🙂

Apple Teacher, Apple ürünlerini öğretmek ve öğrenmek için kullanan eğitmenleri desteklemek ve kutlamak için tasarlanmış ücretsiz bir profesyonel öğrenme programıdır. Bir eğitimci olarak, iPad ve Mac’te doğrudan öğrencilerinizle olan etkileşimlerinize yönelik beceriler geliştirebilir, öğrendiğiniz yeni şeylerden inovatif öğretim ortamları tasarlayabilirsiniz.

Peki nasıl Apple Teacher olunur?
Eğer Apple ürünlerini sınıfınızda kullanıyor ve aşina iseniz Apple Teacher olmanız için bir engeliniz yok. Tabi iWork (Keynote, Pages, Numbers, iMovie, GarageBand) uygulamalarına biraz hakim olmak gerekiyor. Ama bu uygulamaları kullananalar ne kadar verimli ve kullanılması kolay uygulamalar olduğunu biliyorlardır. Ayrıca Everyone Can Create müfredatını gözden geçirmekte fayda var. Sebebini birazdan açıklayacağım. Apple Teacher olabilmek için iPad ya da Mac için 8 ayrı rozet (badge) toplamanız gerekiyor. Bunun için de her badge için 5 soruluk bir testi tamamlamanız gerekli. Ama korkmayın bunlar birer sınav değiller. Yol gösterici olarak düşünebilirsiniz. Soruları gördüğünüzde eğitimde uygulamaları ve yaratıcılığı nasıl kullanabileceğinizi de farkedeceksiniz. Şöyle bir soru tipi gelecek mesela; “Öğrencileriniz bir laboratuvar çalışmasında yaptıkları deneyleri Numbers ile raporlamak istiyorlar. Bunun için tüm deney aşamalarını görsel olarak kaydedecekler, verileri işleyecekler ve tablolara bu verileri girecekler. Sonrasında da grafiğini çıkartacaklar. Bu sürecin yapım aşamaları nasıl gerçekleşir?” Soruyu okuyunca bile aklınızda yaratıcı fikirler oluştu değil mi? Zaten bu yüzden yaratıcılık vurgusu çok ön planda. Her bir test için 5 sorudan 4’ünü doğru cevaplamanız yeterli. Eğer geçemezseniz müfredatı ve eğitim programını tekrar inceleyebilirsiniz. İşte birazdan açıklayacağım dediğim konu bu. Apple Books platformunda Apple Teacher, Everyone Can Create ve Everyone Can Code programlarının Multi-Touch Book şeklinde harika kaynakları var. Bunları ilk önce gözden geçirmeniz işinizi çok çok kolaylaştıracaktır. Aşağıdaki linklerden bu kaynaklara ulaşabilirsiniz.
https://www.apple.com/education/
https://www.apple.com/education/everyone-can-create/
https://books.apple.com/us/book-series/everyone-can-create/id1364129830
https://search.itunes.apple.com/WebObjects/MZContentLink.woa/wa/link?path=ADEBooks?v0=www-us-education-apple-teacher-ADEBooks-collection
https://www.apple.com/education/teaching-code/
https://www.apple.com/swift/playgrounds/
Bunları tamamladıysak haydi Apple Teacher olalım 🙂

Adım Adım Apple Teacher:
1-http://appleteacher.apple.com web sitesinden mevcut Apple kimliğinizle sisteme giriş yapın.

Apple kimliğiniz ile giriş yapın.

2-İlk olarak profil bilgilerinizi düzenleyin ve kaydedin.
3- Sonrasında Apple Teacher olmak için gerekli olan en önemli aşama için hazırsınız. Apple Teacher Learning Center’a hoşgeldiniz. Bu sayfadan da birçok içeriğe erişebilirsiniz (Şimdilik İngilizce dilinde ama Türkçe de olacak. Bu arada müfredatlar Türkçe olduğu için çok da önemli değil aslında. Yani içeriğe hakim olduktan sonra İngilizce test soruları sıkıntı yaratmayacaktır).

Apple Teacher Learning Center

4-Badges for iPad, Badges for Mac ya da Badges for Swift Playgrounds bölümlerinden badge almaya başlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi 6 adet badge toplamanız gerekli.

5- Farkettiyseniz iWork uygulamalarının yanında Productivity ve Creativity gibi bölümler de var. Bana kalırsa en önemli inovatif işler burada saklı. 🙂 Ama bu bölümler güncellendi ve diğer başlıklar içerisine entegre edildi. Yani şu an da 6 test var. Her biri için testleri tamamlayınca yanlarında yeşil tikleri göreceksiniz. Sonuncuyu tamamlayınca otomatik olarak hepsini tamamladığınıza dair bir uyarı çıkacak ekrana. İşte o zaman heyecanla profil sayfanıza gidin ve bunun tadını çıkarın.

6- Report and Certificates sekmesinden pdf şeklinde sertifikasınızı sonrasında da Apple Teacher imzanızı indirin. Twitter çerçevenizi de unutmayın 🙂

Artık çevrenizdeki Apple Teacher sayısının artması için bir elçi sayılırsınız. Muazzam bir topluluğun parçasısınız. Çalışmalarınızı arkadaşlarınızla ve diğer eğitimcilerle paylaşın. @AppleEDU hesabını takip edin. #AppleEDUchat etiketini keşfedin. Belki de sizin için diğer adım Apple Distinguished Educator programıdır. Neden olmasın?

Türkiye’de Apple Distinguished Educator ve Apple Teacher sayısının artması dileğiyle. Aramızda sizi de görmek için sabırsızlanıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s