Eğitimde Teknoloji Dolunayı. Teknoloji Dönüşümü Ne Zaman Tamamlanacak?


Vampirler ve kurtadamların hikayelerini hep duyarız, okuruz ya da izleriz. Bir vampir bir insanı ısırır ve onu da vampire dönüştürür ya da kurtlar tarafından ısırılan bir insan dolunay vakti kurta dönüşür. Bu dönüşüm bir süreç işidir. Bu insanların dönüşümü kolay olmaz. Genellikle uzun süren ve acı veren bir süreçtir. İşte biz de şu an eğitimde teknoloji dönüşümünü görüyoruz. Isırıldık ama bizim sürecimiz kısa sürmeyecek. Teknolojik dönüşüm hiç bir zaman bitmez. Ama başlamadan da ilerleme kaydedilmez. Teknoloji dolunayı çok uzun sürecek şimdiden söyleyeyim. 🙂 Ama bu durum kurtadam ve vampir gibi bir efsane değil tam olarak eğitimin gerçeği ve geleceği.

2020 Pandemi süreciyle eğitimde teknolojik dönüşüm, teknoloji entegrasyonu ve en önemlisi teknoloji planlaması gündemde yerini aldı. Aslında yıllardan beri anlatmaya çalıştığımız bir konuydu ama böyle bir süreçte ön plana çıktı. Yine de öneminin fark edilmesi ve ön plana çıkartılması sevindirici. Bugüne kadar çoğu eğitimci tarafından anlaşılmak istenmeyen (sebebini maalesef bir türlü anlayamıyorum) ve teknik destek olarak gördükleri eğitim teknolojisi bu sefer tam bir ihtiyaç olarak karşımıza çıktı. Okulların merkezinde yer aldı diyebiliriz.

Uzaktan eğitim süreciyle aslında yüz yüze eğitimin de etkileneceğini ve mevcut durumun okullarda ciddi değişimlere yol açacağı kaçınılmaz. Peki uzaktan eğitim yüz yüze eğitimi nasıl etkileyecek? Okullarda nasıl bir dönüşüm başlayacak? Okullar ve öğretmenler bu durumdan nasıl etkilenecek? Şimdi bu sorular üzerinde duralım. İki açıdan bakmak gerekli. Devlet okulları ve özel okullar.

Devlet okullarında çok fazla değişiklik olmayacak aslında ama yine de gözle görülür bazı gelişmeler olacaktır. Çünkü köklü değişimler ülkedeki bazı faktörlere dikkat edilerek yapılması gerekir. Bu da çok kısa sürede olabilecek bir şey değil. Zaman isteyecektir. MEB bu alanda güzel işlere imza attı. Kısa sürede herkesin duyup öğrendiği Eğitim Bilişim Ağı (EBA) aslında yıllar önce üzerinde çalışılmaya başlanan, bugün bile gelişimini devam ettiren bir platform. Bundan sonrasında EBA üzerinden eğitime destek çok fazla olacak. Belki bazı ödev, proje, ölçme-değerlendirme vb. çalışmalar EBA’dan yüz yüze eğitim zamanı da yapılabilecek. Hizmet içi eğitimler EBA ile entegre olacak ve eğitim teknolojisi konuları üzerine yoğunlaşılacak. Belki öğretmen ve öğrenciler için bazı çalışmalar EBA üzerinden zorunlu tutulabilir. Üniversitelerin bu alandaki çalışmalarına destek bundan sonra artacaktır. Lisansüstü eğitimlerde eğitim teknolojisi alanına yönelimi de bariz göreceğiz.

Özel okullarda ise durum biraz daha farklı. Okulların böyle bir duruma her an hazır olmaları gerekecek. Çünkü bu artık bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Bu hazır bulunuşluğu öğretmen kadar veliler ve öğrenciler de sorgulamaya başlayacaklardır. Bu da okulların teknoloji planlamasına henüz başlamadılarsa kendilerini sorgulayıp dönüşümü başlatmalarına sebep olacak. Bu dönüşüm sürecine girmeyenlerin ileriye dönük şansları pek yok gibi görünüyor. Unutmayalım ki dolunay zamanı dönüşümü acı duymadan atlatmak gerekir. Şu an dolunaydayız. Yani aslında fark edilmediyse bile dönüşüm çoktan başladı.

Okullardaki yöneticilerin eğitim teknolojisi alanındaki bilgileri ve yaklaşımları ön plana çıkacaktır. Vizyoner liderlik çok önemli. Çünkü yöneticilerin yönlendirmeleri ve tespitleri ile bir çok şey şekilleniyor. Yöneticiler kendini değiştirmek durumunda kalacaklardır. Eski düşünceleri bir kenara koyacaklar ve durumun gerçekliğini kabul edecekler. Harmanlanmış öğrenme okullarda ön plana çıkacak. Çevrimiçi eğitimi yüz yüze eğitim zamanında da çok fazla göreceğiz gibi görünüyor. Bunu, içinde bulunduğumuz uzaktan eğitim sürecinde çok iyi anladık. Hali hazırda teknoloji entegrasyonunu başlatan, öğrenme-öğretme ortamlarını öğretim teknolojileriyle şekillendiren okullar ve öğretmenler uzaktan eğitime yumuşak bir geçiş yaptı. Diğerleri sert bir zeminle karşılaşıp adapte olmaya çalıştılar.

Bundan sonra öğretmenlerin eğitim teknolojilerine yönelik yatkınlıkları aranmaya başlayacak. Okullar öğretim teknolojisi uygulamalarının ön planda olduğu bir öğretim programı isteyecek. Çünkü öğrencilerin aktif olarak yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini ön plana çıkartacak etkileşimli öğrenme ortamları tasarlamadan yapılan canlı dersler uzaktan eğitim değil UZAKTAN İZLETİM olur. Akademik modellerle öğretimin tasarlanmadığı bir eğitim teknolojisinden söz edemeyiz. Bu durumda öğretmenlerin teknoloji okuryazarlıkları çok önemli olacak. Ciddi bir kriter olarak belki de ilk konuşulan konulardan olacak. Belki öğretmenlerden CV yerine dijital portfolyo hazırlamaları istenebilir ki bunu kesinlikle öneririm. Bu sürece adapte olamayan öğretmen maalesef yetkin bir öğretmen olarak artık görülmeyecek.

Okullara hizmet içi eğitimler son yıllarda bu alanda çok artmaya başlamıştı ama ciddi bir yoğunlaşma bundan sonra görülecektir. Ayrıca okul bütçeleri eğitim teknolojisi alanına yoğunlaşacak. Ama burada çok önemli bir konu var ki o da bu teknoloji seçiminin sadece IT birimlerinden istememek gerektiği. Birazdan bu konuyu biraz daha açacağım.

Ve en önemlisi okullar eğitim teknolojileri birimlerini nihayet kurmaya başlayacak. Çünkü tüm bu bahsettiklerimizin olabilmesi için ilk şart bu. En büyük yanlışlık yanlış birim ve kişileri işe koşmaktır. Lütfen buna dikkat. Bu sadece eğitim sektöründe değil tüm sektörler için geçerlidir. Sadece IT birimi eğitim teknolojileri çalışmaları yürütemez. IT olmadan olmaz. İyi bir teknoloji planlamasında zaten bu ısrarla üzerinde durulan bir konudur. IT desteği her zaman gerekli ve çok çok önemli. Ama eğitim teknolojisi, konu alanı uzmanlığı gerektirir. Bu konu alanı uzmanları da bilişim teknolojileri öğretmenleri ve IT değil. İyi bir teknoloji planlamasında birçok paydaş (idareci, öğretmen, öğrenci, veli, personel vb.) söz konusudur. IT ve BT öğretmenleri de bu paydaşlardandır ama işin merkezine atanmaları başlangıçtaki hatadır. Bu konuda bana çok kızan oluyor ama gerçek bu maalesef. Eğitim teknolojisi uzmanları, bilgisayarı iyi kullanan kişiler değildir. Onlar öğretim tasarımcısıdır. Eğitim Teknoloğu Kimdir? sayfasında bunu özetlemiştim. Göz atabilirsiniz.İşte bundan sonra okullar buna göre hareket etmelidir. Önümüzdeki 5 yıl içinde ET birimi olmayan br okul kalmayacaktır diye düşünüyorum. Eğitim teknolojisinin ne olduğunu da şurada yazmıştım ama biz kısaca hatırlayalım.

Eğitim teknolojisi, öğrenme-öğretme ortamlarını etkili bir şekilde tasarımlayan, öğrenme ve öğretme de meydana gelen sorunları çözen, öğrenme ürünün kalitesini ve kalıcılığını arttıran bir akademik sistemler bütünüdür. Eğitim teknolojisinin temel amacı, öğrenmeyi etkili ve kalıcı bir biçimde sağlamaktır.

Bizim dikkat etmemiz gereken teknolojinin bilim ile uygulama arasında bir köprü olduğudur. Bilimin ürettiği bilgileri uygulanabilir kılacak olan eğitim teknologlarıdır. İşte bu hususta yanlış hareketler olabilir. Bütçe konusunda teknoloji üzerine bir gelişme olacak demiştik biraz önce. İşte parayı kullanıp araç almayı eğitimciler dışındaki uzmanlar karar verirse anlamsız olur. Onlar teknik açıdan danışılan uzmanlardır.

Özetle dolunay süreci başladı ama bazıları için hiç tamamlanmayacak. Aslında teknolojik dönüşümün tamamlanması da pek mümkün değil. Çünkü bu alandaki AR-Ge hiç bir zaman bitmeyen bir süreçtir. Sürekli olarak iyileştirme çalışmaları gerekir. Bu teknolojinin getirdiği bir gereksinimdir. Yeni teknolojiler sürdürdüğümüz eğitim teknolojisi çalışmalarını da etkiler. Sonuç olarak biz hiç bir zaman ortasına ulaşamayacağımız bir dolunaydayız. Ortası olmayan bir şeyin sonu da olmaz. Dönüşümü tamamladığını söyleyen okullar bir müddet sonra bu sefer daha kızıl bir dolunayla karşılaşabileceklerini hiç bir zaman unutmamalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s